skip to main content

Award Providers

 

National Providers

 

Blue Light - Award Unit for Blue Light participants only

Boys' Brigade- Award Unit for Boys' Brigade participants only

Girls' Brigade - Award Unit for Girls' Brigade participants only

Girl Guides - Award Unit for Girl Guides participants only

Hillary Outdoors Education Centre - provider of the Adventurous Journey

New Zealand Cadet Forces - Award Unit for Cadet participants only

Outdoor Training New Zealand (OTNZ) - provides training for all levels of the Adventurous Journey

Outward Bound New Zealand - provider of the Adventurous Journey and Residential Project

Peak Performance Solutions - provider of Bronze and Silver online training for the Adventurous Journey

Rovers - Award Unit for Rovers participants only

SCOUTS New Zealand - Award Unit for Scouts participants only

Special Olympics - Award Unit for Special Olympics participants only

Spirit of Adventure - provider of the Adventurous Journey and Residential Project

St John - Award Unit for St John participants only

Surf Life Saving NZ - Award Unit for Surf Life Saving participants only

Whenua Iti - Award Unit for anyone based in the Upper South Island who wants to do the Award, provider of the Adventurous Journey and Residential Project

William Pike Challenge - runs the William Pike Challenge Award for 11 - 14 year olds

YMCA - provider of the Adventurous Journey

Youthtown - Award Unit for Youthtown participants only

YSAR - Award Unit for YSAR participants only

All Providers Alphabetically

Adventure Specialties Trust - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Adventureworks - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Adventure Southland Ltd - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Afoot -provider of the Adventurous Journey section of the Award

Auckland Challenge - Open Award Unit for anyone in the Greater Auckland area who wants to do the Award

Auckland Sea Kayaks Ltd - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Bigfoot Adventures - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Blue Light - Award Unit for Blue Light participants only

Boyle River Outdoor Education Centre - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Boys' Brigade - Award Unit for Boys' Brigade participants only

Bushworks NZ - provider of the Adventurous Journey section of the Award and Award Unit for Bushworks NZ participants

Cadets - Award Unit for NZ Cadet Forces participants only

Crimson Education

Girls' Brigade - Award Unit for Girls' Brigade participants only

Guides - Award Unit for Guides participants only

Hillary Outdoors - provider of the Adventurous Journey and Residential Project sections of the Award

House of Science NZ Charitable Trust - provider of the Skills and Voluntary Service sections of the Award in the Tauranga area

Joshua Foundation - Open Award unit for Canterbury region

Little Brown Kiwi - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Makahika Outdoor Pursuit Centre - provider of the Adventurous Journey section of the Award, based in Horowhenua

Outward Bound - provider of the Adventurous Journey  and Residential Project section of the Award

Outdoor Training New Zealand (OTNZ) - provides training for all levels of the Adventurous Journey

Peak Performance Solutions - provider of Bronze and Silver online training for the Adventurous Journey

Peel Forest Outdoor Centre provider of the Adventurous Journey section of the Award

Potiki Adventures - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Rovers - Award Unit for Rovers participants only

Scouts New Zealand - Award Unit for Scouts participants only

Search the Way - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Social Nature Movement - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Special Olympics - Award Unit for Special Olympics participants only

Spirit of Adventure - provider of the Adventurous Journey  and Residential Project section of the Award

St John - Award Unit for St John participants only

Surf Life Saving NZ - Award Unit for Surf Life Saving participants only

Taranaki Outdoor Pursuits and Education Centre - Open Award Centre for anyone wanting to do the Award in the Taranaki region and provider of the Adventurous Journey section of the Award

Whenua Iti Outdoors - Open Award Centre for anyone wanting to do the Award in the Upper South Island region and provider of the Adventurous Journey section of the Award

William Pike Challenge - runs the William Pike Challenge Award for 11 - 14 year olds

YMCA Camp Raukawa - provider of the Adventurous Journey section of the Award

YMCA Hawkes Bay - provider of the Adventurous Journey section of the Award

YMCA Kaitoke Outdoor Education Centre - provider of the Adventurous Journey section of the Award

Youthtown - Award Unit for Youthtown participants only

YSAR - Award Unit for YSAR participants only

 

 

 
 
+ Text Size -
Original generation time 5.8244 seconds. Cache Loaded in: 0.0296 seconds.